Modern Kent Altyapı Ürünleri

urun-banner-02.jpg

Cam Elyaflı Polyesterden Mamul Modern Kent Altyapı Ürünleri

 

TONGÜN, kendi tesislerinde üretimini yaptığı SMC ve BMC hammaddelerini kullanarak, geniş bir yelpazede, müşteri gereksinimlerine en uygun modern kent altyapı ürünleri sunmaktadır.

 

Ürün gamı içerisinde;

-Kompozit (SMC) rögar kapağı,

-Kompozit (SMC) mazgallar,

-Kompozit (SMC) ağaç altlığı,

-Kompozit (SMC) dış mekân oturma bankları,

-Kompozit (SMC) sınır elemanları ( baba ),

-Kompozit (SMC) yaya geçit plakaları,

-Kompozit (SMC) hız kesicileri,

-Kompozit (SMC) kanal kapakları,

-Kompozit (SMC) vana / buşakleleri

yer almakta, ayrıca müşterilerden gelen özel üretim talepleri de değerlendirilmekte ve en uygun çözümler sağlanmaktadır.

 

Yukarıda bahsedilen ürünler;

-Kompozit (SMC) rögar kapakları:

Cam elyaf takviyeli polyester esaslı kompozit rögar kapakları, Türkiye’de ve dünyada hızla kendine yer bulan, geleneksel materyaller (pik, beton vb.) kullanılarak yapılan ürünlerin yerini almaya başlamıştır.

Uygulama kolaylığı ve bakım gerektirmeyen yapısı ile bu ürünler, altyapı sistemlerinin en önemli parçası haline gelmiştir.

 

Rögar kapakları / baca muayene kapaklarının genel sınıflandırması şu şekildedir;

A-15 – 1,5 ton yük dayanımı – İki tekerlekli araçlar ve yaya alanları için kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

B-125 – 12,5 ton yük dayanımı – Özellikle turizm araçları için park zemini gibi alanlarda kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

C-250 – 25 ton yük dayanımı – Ağır araçlar için park alanları ve yol kenarları, sokak kenar olukları, kaldırım veya yaya alanları için kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

D-400 – 40 ton yük dayanımı – Yaya sokağı, yol şeridi, sokak ve yol için (kenar oluğu hariç) kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

E-600 – 60 ton yük dayanımı – Fabrika, liman bölgesi, hava alanı gibi özel yüzeyli alanlarda kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

F-900 – 90 ton yük dayanımı – Fabrika, liman bölgesi, hava alanı gibi özel yüzeyli alanlarda kullanılan rögar kapakları/baca muayene kapakları

Yukarıda belirtilen sınıflamalar EN 124 Avrupa Normu olup, ayrıca Türkiye’de de TSE Standardı olarak kabul gören sınıflandırmalardır.

Hem Türkiye’de hem dünyada en yaygın kullanılan sınıflar ise C-250 ve D-400tür.

TONGÜN, SMC hammaddeden üretilen kompozit rögar kapakları/baca muayene kapakları, temel olarak natürel (beyaz/krem) renkte üretilmekte; müşteri isteği doğrultusunda diğer renk seçenekleri, özel kabartmalar ve logolar uygulayabilmektedir. Bu ürün, 4 adet havalandırma deliği, conta, 1 adet kilitleme mekanizması (menteşesiz modelde 2) ve anahtarı yer almakta olup, ürünler menteşeli veya menteşesiz olarak üretilebilmektedir.

Ayrıca, gerek metal/beton çemberin değiştirilmesi gerekse asfalt yükseltilmesi vb. nedenlerle rögar kapağının yükseltilmesinin gerektiği durumlarda, rögar kapağı yükseltme aparatı ile yeniden konumlandırma yapılabilmektedir.

 

-Kompozit (SMC) mazgallar:

Yol kenarları ve tahliye sistemlerinde yaygın olarak kullanılan mazgal/ızgara ürün grubu da yine yukarıda belirtilen EN 124 sınıflandırmasına uygun olarak üretilmektedir.

Kompozit (SMC) mazgal/ızgara sistemlerinde ürünler, kare ve dikdörtgen şeklinde, ürüne bağlı olarak birbirine geçmeli kilit sistemli olarak üretilebilmekte, böylece uygulama kolaylığı ve estetik görünüm sunmaktadır.

Mazgal/ızgara ürün grubumuzda da yine isteğe bağlı olarak logo/yazı uygulaması yapılabilmekte, standart renk (natürel) dışındaki renk talepleri veya farklı boyutta ürün istekleri de karşılanabilmektedir.

 

-Kompozit (SMC) ağaç altlıkları:

Yeşili ve doğayı daha estetik hale getirmek için üretilen bu ürünler, kompozit yapısı ile doğaya zarar vermeyen; aksine onu erozyonu önleyerek koruyan yapısı ile ön plana çıkmaktadır.

Gerek fidanlar gerekse gelişmiş ağaçlar için üretilen çeşitli ölçülerdeki kompozit (SMC) ağaç altlıkları, doğayı koruma ve sonraki kuşaklara ulaştırma konusunda büyük bir görev almaktadır.

İsteğe göre çeşitli renklerde ve ölçülerde üretilebilen kompozit (SMC) ağaç altlıkları ile daha uygar, sistemli ve düzenli bir çevre sunmaktadır.

 

-Kompozit (SMC) dış mekân oturma bankları:

Geleneksel yöntemlerle (ağaç, metal, plastik) üretilen dış mekân oturma bankları yerine oldukça iyi bir alternatif olan kompozit yapılı (SMC) banklar, özellikle çevreye duyarlı yapısı, boya-bakım masrafının olmaması, uygulama kolaylığı gibi nedenlerle kısa sürede tercih edilen bir ürün olarak ortaya çıkmıştır.

TONGÜN, kendi bünyesinde geliştirdiği kompozit (SMC) hammaddeleri kullanarak, ülke koşullarına özel, müşteri isteklerini en ince ayrıntısı ile dikkate alan bir davranış ile bu ürünleri üretmekte ve müşterilerine sunmaktadır.

Geniş renk yelpazesi ve istenilen özelliklerde üretilebilen kompozit (SMC) dış mekân oturma bankları, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

-Kompozit (SMC) sınır elemanları:

Özellikle kent içerisindeki araç ve yaya trafiğinin düzenlenmesi konusunda iyi bir seçenek haline gelen kompozit (SMC) esaslı sınır elemanları, plastik malzemeden daha dayanıklı olması ile farklı bir yer edinmiş, metal malzemeye oranla araçlara daha az zarar vermesi ile de daha tercih edilir bir duruma gelmiştir.

Cam elyaf takviyeli (SMC) sınır elemanları ürünleri, standart renk ve tasarım dışında, müşteri isteklerinde yer alan ölçü, şekil ve renklerde de üretilebilmektedir.

 

-Kompozit (SMC) yaya geçit plakaları:

Yaya geçitlerinde kullanılan boyaların ömrünün çok kısa olması, sürekli bakım istemesi ve Türkiye’deki araç sahiplerinin yaya geçitlerine gereken önem ve dikkati vermemesi nedeni ile geliştirilmesine gereksinim duyulan bu plakalar, patentli bir ürün olup, TÜBİTAK ile beraber geliştirilmiştir.

Tamamen Türkiye’deki kaynaklar ile tasarımından üretimine kadar Türk mühendislerinin eseri olan kompozit (SMC) yaya geçit plakaları ile trafikte, özellikle okul, hastane, havaalanı, askeri bölgeler gibi önem arz eden yerlerdeki yaya geçitlerinin uzun ömürlü, bakım maliyeti olmayan bir ürün meydana getirmek ve kamu harcamalarının düşürülmesi hedeflenmiştir. Ayrıca bu ürün ile daha estetik bir yapı elde edilmektedir.

 

Kompozit (SMC) yaya geçit plakalarının temel özellikleri şu şekildedir;

-Uygulama kolaylığı,

-Araç sahiplerini uzak mesafeden dahi uyarma özelliği,

-Reflektif özelliği sayesinde gece de fark etme ve uyarma özelliği,

-Boya-bakım masrafı olmaması sayesinde uzun vadede maliyet ve fiyat avantajı sağlaması

-Modüler yapısı ile çeşitli ölçülerde uygulanabilmesi ve yer değişiminin yapılabilmesi

-Daha estetik bir görünüm sağlaması.

 

-Kompozit (SMC) hız kesicileri:

Hız kesiciler trafikteki araçların hız kesmesinin daha da fazla istendiği bir alana hizmet etmektedir. Bu nedenle TONGÜN’ün üretmekte olduğu kompozit (SMC) hız kesiciler, kompozit (SMC) yaya geçitlerindeki deneyim ve bilgi ile geliştirilmiş, yukarıda belirtilen özellik ve kapsama ek olarak, yükseltilmiş hız kesici kısmı ile araç sahiplerini uyarmaktadır.

Cam elyaf takviyeli (SMC) yapıya sahip olması nedeniyle, özellikle ağır yük taşıyan araçların oluşturabilecekleri basınca karşı koyan yapısı ile bu hız kesicileri, trafik daha da dikkatli ve düzenli olunmasına yardımcı olarak, olası mal ve can kayıplarının önüne geçilmesinde büyük bir yer tutmaktadır.

 

-Kompozit (SMC) kanal kapakları:

Sulama, kanalizasyon ve arıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan kompozit (SMC) kanal kapakları, uygulama kolaylığı, kimyasallara karşı dayanımı ve hafifliği ile tercih edilmektedir.

TONGÜN, cam elyaf takviyeli polyester (SMC) hammadde kullanarak üretmiş olduğu kanal kapakları üzerine logo ve yazı uygulaması da yapabilmektedir.

Üretilen kompozit kanal kapakları, 2 adet tutma aparatı ile beraber sunulmaktadır.

 

-Kompozit (SMC) vana / buşakleler :

Cam elyaf takviyeli polyester (GRP) hammaddeden üretilen kompozit vana / buşakle ürünlerimiz, sulama sistemleri, vana/buşakle/valf sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Hava koşullarına dayanımının yanı sıra hafiflik ve sağlamlığı da beraberinde sunan bu ürünler ile özellikle metal malzemelerin zamanla çürümesi ve paslanması gibi nedenlerle, kullanıldıkları sistemlerde çeşitli zararlar oluşturması riskini bertaraf etmektedir.

Genel:
SMC (Sheet Moulding Compound- Hazır Kalıplama Pestili) ve BMC (Bulk Moulding Compound- Cam Elyaf Katkılı Pasta) kompozit grubunun en bilinen ve gelişmeye uygun alanı olan cam elyaf takviyeli hammaddelerin üretim şekillerindendir. Bu iki şekil ile üretilen modern kent altyapı ürünleri, birçok avantajı ile diğer geleneksel malzemelerden ayrılmaktadır. Avantaj sağlayan bu özellikler:

-Hafiflik,
-Hava koşullarından etkilenmeme,
-Minimum bakım gereksinimi,
-Uygulama kolaylığı,
-Toplam maliyet avantajı,
-Kimyasallardan etkilenmeme vb. şeklinde saymak olasıdır.

Ürün Kataloğu